Szukaj

A A A


Dzisiaj w naszej szkole miała miejsce nietypowa lekcja języka angielskiego. Gościliśmy u siebie aktorów z teatru Wild West Theatre z Krakowa, którzy przedstawili spektakl "The Double-cross Dance". Całe przedstawienie było w języku angielskim, a po przedstawieniu uczniowie mogli porozmawiać z aktorami, również po angielsku. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie. W wydarzeniu brały udział klasy: 1a, 1b, 1c, 1d, 2c, 2d. Dziękujemy!

Kolejny Dzień Otwarty w Jedynce już za nami. Jak zawsze atmosfera była niepowtarzalna.

Dziękujemy, że byliście z nami! Zapraszamy we wrześniu :)

Uczennice z klasy 3A zafascynowane historią naszego regionu i jego pięknem przygotowały wystawę ukazującą świętokrzyskie zabytki znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej. Projekt wymagał wielu poświęceń, zdobywania licznych pozwoleń, targowania się z lokalnymi duchownymi i zwiedzania takich miejsc województwa świętokrzyskiego o jakich słuch zaginął osiem pokoleń wstecz. Mistrzowskie fotografie Julii Zawal rekompensują włożony trud i są najlepszym świadectwem wiecznie aktualnego piękna drewnianej architektury sakralnej.

Zapraszamy do oglądania wystawy, zachwycania się i nie szczędzenia wzruszeń nad urokiem naszego regionu!

Dzisiaj w Jedynce obchodziliśmy Światowy Dzień Teatru. Tradycyjnie już z tej okazji 111 ADH zorganizowała Festiwal Teatrów Klasowych. Klasy pierwsze i drugie przygotowały przedstawienia na wylosowane wcześniej tematy. W tym roku motywem przewodnim był CZŁOWIEK. Jury, w składzie: Ilona Traczyk, Beata Berlewicz, Katarzyna Serafin i Cerber (Julia Zawal, Monika Mazur i Julia Kuna), było zachwycone poziomem artystycznym tegorocznego Festiwalu i wrażliwością twórców. Co za tym idzie, wybór zwycięzców nie był łatwy:

Złota Maska – kl. 1c – za przesłanie artystyczne

Srebrna Maska – kl. 1a – za wspomnienia z lat dzieciństwa

Brązowa Maska – kl. 1b – za subtelność przekazu artystycznego

Dębowa Maska – Sebastian Gulba – za udany debiut aktorski

Wyróżnienia:

Kl. 2 a – za topos theatrum mundi

Kl. 1d – za metaforę ludzkiego życia

Natalia Maciąg – za scenariusz

Przemysław Hamera – za odwagę artystyczną i wykonanie monodramu

Karol Kusiak – za charakteryzację

Aleksandra Serek – za plastyczność przekazu

Aleksandra Kulik – za muzyczną puentę spektaklu

GRATULACJE!

Wczoraj odbyła się pielgrzymka maturzystów z I LO w Starachowicach na Jasną Górę. Młodzież zawierzyła Maryi czas trudnych egzaminów przed nimi. Program zaczęliśmy od wspólnej Drogi Krzyżowej na wałach. O godz 13:30 mieliśmy Mszę św w kaplicy cudownego obrazu. Mszy przewodniczył ks. Marek Pruszkowski, homilie do młodzieży wygłosił ks. Rafał Grzywacz. Na zakończenie Mszy św młodzież zawierzyła swoje życiowe wybory Jasnogórskiej Królowej Polski. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, gdzie czczona jest najmniejsza figurka Matki Bożej. Ojciec Marek dominikanin przedstawił przesłanie tego miejsca, przypominając młodzieży co jest najważniejsze dla nas w życiu. Po chwili modlitwy i zapatrzeniu się w słynne gidelskie poświęcone wino, wróciliśmy szczęśliwie do Starachowic. 😇

Uczniowie klasy 1b I LO w Starachowicach na pozaszkolnej lekcji chemii - Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

W dniu 29 stycznia 2019 roku klasa 2a wraz z opiekunami: panią Beatą Berlewicz i panią Anną Pająk, wybrała się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

         Uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl wyreżyserowany przez Mikołaja Grabowskiego pt. „Prędko, prędko...”. Sztuka zawierała dwie mniej znane komedie Aleksandra Fredry, z późniejszego okresu jego twórczości: dwuaktówkę „Z Przemyśla do Przeszowy” oraz jednoaktówkę „Teraz”. Zestawienie tych dwóch tekstów ukazywało rolę pośpiechu i płynącego czasu w życiu człowieka. Dla widzów była to możliwość poznania innej strony twórczości Aleksandra Fredry.

 

                                                                           Martyna Ostatek

W ubiegły czwartek członkowie naszego Samorządu Uczniowskiego - Konrad Wainberger i Bartosz Chmielewski wzięli udział w "Kolędowaniu z MRM". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów uczniowskich z naszego miasta.

W I LO im T. Kościuszki przed świątecznymi feriami odbyły się tradycyjne jasełka przygotowane przez młodzież. Forma jasełek przedstawiała walkę Nieba z Piekłem. Ostatecznie ta walkę w przyjściu Syna Bożego wygrały Aniołowie 1:0 dla Nieba. Dziękujemy młodzieży zaangażowanej w przygotowanie jasełek pod opieka ks. Rafała Grzywacza i Ks. Łukasza Sieka.

14. grudnia klasa 3e i 1a odwiedziła Łódź. W tamtejszym planetarium podziwialiśmy gwiazdy zimowego nieba i poznaliśmy tajemnice czarnych dziur. Wieczorem zaś zupełnie inne gwiazdy oklaskiwaliśmy na scenie Teatru Nowego. Sztuka "Szewcy" w reżyserii Jerzego Stuhra zrobiła na nas ogromne wrażenie. Opiekunkami wycieczki były Anita Utnik-Wawszczak i Katarzyna Serafin.

 

 

Dnia 13 grudnia 2018 roku, obchodziliśmy 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W naszej szkole odbyła się otwarta lekcja historii poświęcona temu wydarzeniu, w której udział wzięli uczniowie klas : 1C, 2D i 3C. Lekcję przeprowadził nauczyciel historii, Pan Paweł Zieliński.

 

Dnia 7 XII 2018 roku, w Starachowickim Centrum Kultury, miała miejsce debata z Panem Ambasadorem Markiem Prawdą – Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Debata odbyła się na temat : „Europa młodych – wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska w najbliższych latach”.  W spotkaniu udział wzięli uczniowie I LO – Zuzanna Krzemińska, Justyna Izak, Julia Wysocka, Sebastian Gulba, Igor Kaczorowski, Julia Stępień, Dawid Śmigielski, Małgorzata Kubiak, Bartosz Chmielewski, Konrad Wainberger, wraz z opiekunem SKE Panem Pawłem Zielińskim.

 

W czwartek w Urzędzie Miasta odbyła się sesja inauguracyjna otwierająca nową kadencję Młodzieżowej Rady Miasta. Nasz uczeń IGOR KACZOROWSKI (KL. IC) został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady.

Gratulujemy wszystkim radnym i życzymy owocnej kadencji!

7.12.2018 roku uczniowie kl.1b I LO w Starachowicach uczestniczyli w - zorganizowanej przez nauczyciela chemii, panią Danutę Kucharczyk - wycieczce do Lublina. Pod opieką wychowawcy - Moniki Moskal oraz wspomnianej wyżej nauczycielki chemii udali się na UMCS, gdzie wzięli udział w pokazach chemicznych. Po zakończeniu pokazów, które wywołały mnóstwo pozytywnych emocji, zwiedzili lubelskie Stare Miasto.
 
Wizytę w Lublinie zakończyli zwiedzaniem zamku.

Uczniowie kl. 2b i 2c, zorganizowali 11 grudnia w szkole kiermasz ozdób świątecznych. Uczniowie biorą udział w projekcie "Zwolnieni z teorii" i zebrane 1365 zł przekażą na dom dziecka w Ostrowcu Świętokrzyskim!

Dziękujemy wszystkim darczyńcom!