Szukaj

A A A

Kolejny Dzień Otwarty w Jedynce już za nami. Jak zawsze atmosfera była niepowtarzalna.

Dziękujemy, że byliście z nami! Zapraszamy we wrześniu :)

Uczennice z klasy 3A zafascynowane historią naszego regionu i jego pięknem przygotowały wystawę ukazującą świętokrzyskie zabytki znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej. Projekt wymagał wielu poświęceń, zdobywania licznych pozwoleń, targowania się z lokalnymi duchownymi i zwiedzania takich miejsc województwa świętokrzyskiego o jakich słuch zaginął osiem pokoleń wstecz. Mistrzowskie fotografie Julii Zawal rekompensują włożony trud i są najlepszym świadectwem wiecznie aktualnego piękna drewnianej architektury sakralnej.

Zapraszamy do oglądania wystawy, zachwycania się i nie szczędzenia wzruszeń nad urokiem naszego regionu!

Dzisiaj w Jedynce obchodziliśmy Światowy Dzień Teatru. Tradycyjnie już z tej okazji 111 ADH zorganizowała Festiwal Teatrów Klasowych. Klasy pierwsze i drugie przygotowały przedstawienia na wylosowane wcześniej tematy. W tym roku motywem przewodnim był CZŁOWIEK. Jury, w składzie: Ilona Traczyk, Beata Berlewicz, Katarzyna Serafin i Cerber (Julia Zawal, Monika Mazur i Julia Kuna), było zachwycone poziomem artystycznym tegorocznego Festiwalu i wrażliwością twórców. Co za tym idzie, wybór zwycięzców nie był łatwy:

Złota Maska – kl. 1c – za przesłanie artystyczne

Srebrna Maska – kl. 1a – za wspomnienia z lat dzieciństwa

Brązowa Maska – kl. 1b – za subtelność przekazu artystycznego

Dębowa Maska – Sebastian Gulba – za udany debiut aktorski

Wyróżnienia:

Kl. 2 a – za topos theatrum mundi

Kl. 1d – za metaforę ludzkiego życia

Natalia Maciąg – za scenariusz

Przemysław Hamera – za odwagę artystyczną i wykonanie monodramu

Karol Kusiak – za charakteryzację

Aleksandra Serek – za plastyczność przekazu

Aleksandra Kulik – za muzyczną puentę spektaklu

GRATULACJE!

W ubiegły czwartek członkowie naszego Samorządu Uczniowskiego - Konrad Wainberger i Bartosz Chmielewski wzięli udział w "Kolędowaniu z MRM". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów uczniowskich z naszego miasta.

W I LO im T. Kościuszki przed świątecznymi feriami odbyły się tradycyjne jasełka przygotowane przez młodzież. Forma jasełek przedstawiała walkę Nieba z Piekłem. Ostatecznie ta walkę w przyjściu Syna Bożego wygrały Aniołowie 1:0 dla Nieba. Dziękujemy młodzieży zaangażowanej w przygotowanie jasełek pod opieka ks. Rafała Grzywacza i Ks. Łukasza Sieka.

 

Dnia 13 grudnia 2018 roku, obchodziliśmy 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W naszej szkole odbyła się otwarta lekcja historii poświęcona temu wydarzeniu, w której udział wzięli uczniowie klas : 1C, 2D i 3C. Lekcję przeprowadził nauczyciel historii, Pan Paweł Zieliński.

 

Dnia 7 XII 2018 roku, w Starachowickim Centrum Kultury, miała miejsce debata z Panem Ambasadorem Markiem Prawdą – Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Debata odbyła się na temat : „Europa młodych – wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska w najbliższych latach”.  W spotkaniu udział wzięli uczniowie I LO – Zuzanna Krzemińska, Justyna Izak, Julia Wysocka, Sebastian Gulba, Igor Kaczorowski, Julia Stępień, Dawid Śmigielski, Małgorzata Kubiak, Bartosz Chmielewski, Konrad Wainberger, wraz z opiekunem SKE Panem Pawłem Zielińskim.

 

W czwartek w Urzędzie Miasta odbyła się sesja inauguracyjna otwierająca nową kadencję Młodzieżowej Rady Miasta. Nasz uczeń IGOR KACZOROWSKI (KL. IC) został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady.

Gratulujemy wszystkim radnym i życzymy owocnej kadencji!

7.12.2018 roku uczniowie kl.1b I LO w Starachowicach uczestniczyli w - zorganizowanej przez nauczyciela chemii, panią Danutę Kucharczyk - wycieczce do Lublina. Pod opieką wychowawcy - Moniki Moskal oraz wspomnianej wyżej nauczycielki chemii udali się na UMCS, gdzie wzięli udział w pokazach chemicznych. Po zakończeniu pokazów, które wywołały mnóstwo pozytywnych emocji, zwiedzili lubelskie Stare Miasto.
 
Wizytę w Lublinie zakończyli zwiedzaniem zamku.

Uczniowie kl. 2b i 2c, zorganizowali 11 grudnia w szkole kiermasz ozdób świątecznych. Uczniowie biorą udział w projekcie "Zwolnieni z teorii" i zebrane 1365 zł przekażą na dom dziecka w Ostrowcu Świętokrzyskim!

Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

27 listopada nasi uczniowie gościli w Przedszkolu Miejskim nr 11. W ramach działalności Klubu Małego Podróżnika ,,Obieżyświat" przedszkolaki w listopadzie poznają Europę i wybrane kraje europejskie. Podróże po Europie odbywały się przez cały tydzień poprzez różne formy pracy. Jedną z nich było zaproszenie do przedszkola gości. Byli to nasi uczniowie (pod opieką Edyty Kaptur, Anny Karwackiej, Anny Sadłos i Katarzyny Serafin), którzy poprzez przygotowane przez siebie zabawy dla przedszkolaków, opowieści, pokazy rekwizytów, a nawet poprzez prezentację charakterystycznych strojów i smakołyków  starali się przybliżyć dzieciom język, kulturę, zabytki poszczególnych krajów. Były to bardzo miłe i ciekawe  spotkania.

Dziękujemy przedszkolakom za miłe przyjęcie, a naszym uczniom za tak wielkie zaangażowanie!

Dzisiaj (7 listopada 2018 r.) rozpoczęliśmy świętowanie stulecia odzyskania niepodległości Polski w I LO. Klasy pierwsze przygotowały dla wszystkich degustację polskich potraw i ciast na świetlicy, a dodatkowo można było zrobić sobie zdjęcie w tradycyjnych polskich nakryciach głowy. Było smacznie i kolorowo. Dziękujemy uczniom klas pierwszych za tak wspaniałe zaangażowanie!!

Uczniowie klas pierwszych i klasy 2b (pod opieką Pani Grażyny Senderowskiej) przygotowali na parterze I LO wystawę plakatów na temat polskich odkryć z medycyny, biologii i przyrody w ostatnim stuleciu.

By uczcić sto lat polskiej niepodległości uczniowie klas pierwszych (A, C, D, E) pod opieką Pani Anity Utnik - Wawszczak, w ramach lekcji wiedzy o kulturze, przygotowali wystawę: TWARZE NIEPODLEGŁEJ. Prezentują na niej portrety wybitnych postaci międzywojennej Polski (aktorów, literatów, polityków i naukowców).

16 października 2018 r. w I LO rozpoczęliśmy obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę sadząc DĄB BARTEK JUNIOR . Drzewko posadziliśmy w ogródku szkolnym, gdzie kilka lat temu został także posadzony dąb papieski. Ponieważ 16 października przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża, zapaliliśmy znicz przy dębie papieskim i zaśpiewaliśmy "Barkę" - ulubioną pieśń Jana Pawła II.