Szukaj

  • Szkoła Ludzi sukcesu

    Kształcimy ludzi sukcesu.

  • Kontakt
     
  • Rekrutacja

    2021

A A A

Wymiana polsko-niemiecka w naszym LO – wrzesień 2015

 

Dnia 28.09.2015r. zakończyła się kolejna, polsko- niemiecka wymiana młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami: I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach oraz Kepler – Gymnasium z Ulm.

A jaki przebieg miało tegoroczne spotkanie? Nasi goście z Niemiec spędzili w Starachowicach 6 dni (od 22.09 -27.09.2015r.). W przedsięwzięciu wzięło udział 13 par polsko- niemieckich jak również 2 niemieckie opiekunki: Pani Anna Wagner oraz Pani Petra Franz. Program wizyty w Polsce przygotowały, jednocześnie sprawując opiekę nad młodzieżą: Anna Pająk i Anna Sadłos. Goście z Niemiec, tak jak w poprzednich latach przyjmowani byli przez naszych uczniów, z klas: 2B, 2E i 3C, w ich rodzinnych domach. Przez cały czas polscy uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim kolegom i koleżankom w realizacji poszczególnych części programu wymiany, który był niezwykle ciekawy i różnorodny. W pierwszych dniach nasi Goście mieli okazję poznać najbliższe otoczenie swoich polskich kolegów, zapoznać się z historią Starachowic jak również zwiedzić najciekawsze zakątki regionu świętokrzyskiego. Wizyta w Polsce rozpoczęła się od powitalnego i zarówno integracyjnego spotkania. Wspaniała atmosfera sprawiła, iż pierwsze lody zostały przełamane, a bariera językowa powoli zacierała się. Istotnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, podczas którego młodzież poznała przemysłowe tradycje Starachowic, a w szczególności zasadę działania wielkiego pieca oraz etapy wytopu rudy żelaza. Wielkie zainteresowanie wzbudziła również wystawa archeologiczna. Kolejną atrakcją programu był udział młodzieży w warsztatach „Wiklina z papieru”, których efektem była wspaniała kolekcja papierowych ozdób wykonanych przez wszystkich uczestników wymiany. Dopełnieniem dnia było spotkanie z Dyrekcją szkoły, a następnie gry i zabawy sportowe, które przygotowała Pani Mariola Kondeusz. Szczególnym momentem refleksji, okazała się prezentacja filmu dokumentalnego, poświęconego obronie Starachowic we wrześniu 1939r. Film wyreżyserował uczeń kl. 3C Adrian Lubieniecki, a w roli aktorów wystąpili uczniowie naszej szkoły. Wspaniałą lekcję historii, wzajemnej tolerancji przeżyli uczestnicy wymiany w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Była to podróż w czasie do miasta ruin, zniszczonego w 80% przez niemieckich okupantów, miasta, które przez 63 dni w nierównej walce straciło około 180.000 mieszkańców. Wielkim kontrastem było przeniesienie się uczestników wymiany w świat nowoczesnej nauki i techniki podczas zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Jednak dla wszystkich uczestników wycieczki niezapomnianym wrażeniem okazał się spacer po Starym Mieście w promieniach zachodzącego słońca, które w szczególny sposób podkreślało wyjątkową atmosferę i piękno tego miejsca.

Miłym akcentem kończącej się wymiany była piesza wędrówka na Święty Krzyż oraz zwiedzanie kompleksu klasztornego O. Oblatów, a następnie zwiedzanie chęcińskiego zamku i położonego u jego podnóża malowniczego miasteczka. Wielu atrakcji dostarczyła uczestnikom wymiany wycieczka do Sandomierza. Pomimo deszczowej pogody Sandomierz zachwycił wszystkich renesansowym Rynkiem, Trasą podziemną oraz Zamkiem Królewskim. Pobyt w Sandomierzu (w strugach deszczu) uprzyjemnił uczestnikom wymiany rejs statkiem po Wiśle.

Dobra atmosfera panowała również w niedzielę, którą młodzież niemiecka spędziła w domach polskich rodzin. Wieczorem wszyscy spotkali się na pożegnalnym wieczorze w kręgielni, gdzie oprócz wspólnej zabawy została przeprowadzona ewaluacja pierwszego etapu tegorocznej wymiany. Nieubłaganie nadszedł ostatni dzień wymiany. W poniedziałek -28.09. nastąpiło długie pożegnanie, pożegnanie przyjaciół dwóch partnerskich szkół: I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach oraz Kepler – Gymnasium z Ulm. Jednak nie będzie to, aż tak długa rozłąka, ponieważ spotkamy się z naszymi niemieckimi partnerami pod koniec czerwca 2016r. Już odliczamy dni……

Podsumowując tegoroczną wymianę, należy stwierdzić, iż spełniła ona swoje założenia. Z pewnością przyczyniła się do przełamywania stereotypów i wzajemnych uprzedzeń polsko-niemieckich, stworzyła młodzieży polskiej i niemieckiej możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury Polski, bliższego poznania tradycji i historii Powiatu Starachowickiego jak również nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni.

Projekt wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej był częściowo finansowany przez rodziców polskich uczniów oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

Anna Pająk