ALEKSANDER GŁUSZEK
1. Liceum – klasa matematyczno-fizyczna ukończona w 2010. Osiągnięcia:
– Stypendia Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Rady Ministrów.
– Podwójny Laureat: I miejsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i IV miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”.
2. Studia inżynierskie 2010-2014 Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Specjalność: Aparatura Elektroniczna
3. Studia magisterskie 2014-2015 Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Specjalność: Advanced Applied Electronics w j. angielskim. Osiągnięcia w trakcie studiów:
– Uczestnictwo w kole naukowym L.E.D. Laser Electronics Designers i Grupie Elektroniki Laserowej i Światłowodowej – udział w kilku projektach badawczych związanych z laserami m.in. dla ESA (European Space Agency).
– Dwukrotny finalista konkursu Analog Design Contest organizowanego przez firmę Texas Instruments.
– Staż zagraniczny w firmie National Instruments, a następnie praca zdalna na PWr jako ambasador prowadzący szkolenia.
– Grant studencki “Uniwersalny projektor laserowy RGB dużej mocy” finansowany w ramach programu „Generacja Przyszłości” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
– Stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.
– Wyróżnienia za pracę dyplomową pt. „Investigation of saturable absorption of graphene and other two-dimensional nanomaterials” w XXIV Ogólnopolskim Konkursie PKOpto 2015 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki.
4. Studia doktoranckie od 2015 do dziś Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Grupa Elektroniki Laserowej i Światłowodowej, temat rozprawy „Światłowodowe optyczne grzebienie częstotliwości z nasycalnymi absorberami na bazie nanomateriałów dla spektroskopii laserowej”:
– Zagraniczne staże doktoranckie na Rice University (Houston, Texas) i Princeton University w Stanach Zjednoczonych. Praca nad spektroskopią laserową gazów w różnych technikach detekcji.
– Stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.
– Praca w różnych grantach naukowych z zakresu spektroskopii laserowej gazów, laserów femtosekundowych w zastosowaniach pomiarowych i medycznych (np. badania luminescencji tkanek oka). W tym praktyczne wdrożenie wielu prototypów źródeł laserowych i urządzeń.
W I LO mogłem rozwijać swoje pasje, nie tylko te związane z przedmiotami ścisłymi, ale także te specjalistyczne, techniczne, mimo iż nie było to zgodne z profilem szkoły. Jest to niewątpliwie duża zaleta mojego Liceum. Czas spędzony w szkole wspominam bardzo dobrze i z uśmiechem na twarzy.
Studiując, w ramach działalności kół naukowych, organizowaliśmy pokazy światła i dźwięku wykorzystujące projekt P.I.W.O. (Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy) wraz z projektorami laserowymi dużej mocy. Nasza pasja skłoniła nas do założenia pierwszej firmy, która zajmowała się realizacją, czasem szalonych, projektów związanych ze światłem, m. in. pokazy światła i dźwięku dla Radia Zet, urodziny PKiN, latające ekrany LED, projekcje laserowe na chmurach czy stałe instalacje świetlne na budynkach. Aktualnie w działalności pozauczelnianej współpracuję z wieloma firmami, start-up’ami z różnych branż, od użytkowej przez samochodową po urządzenia medyczne, jako projektant i osoba doradcza. W swojej karierze zawodowej pracowałem m. in. nad systemami do telemedycyny (zdalne KTG), nadajnikami radia cyfrowego (DAB) wykorzystującymi nowoczesne platformy sprzętowe, systemami zasilania serwerów, oświetleniem ulicznym w technologii LED. Obecnie zajmuję się elektroniką do pojazdów elektrycznych, systemów laserowych i sensorami wykorzystującymi fale milimetrowe (technologia radarowa) np. do zastosowań medycznych (zdalny monitoring parametrów życiowych).
Pozdrawiam,
Aleksander Głuszek